Odewahn Medal

Year Winner Runner-Up Third
2017 Michael Gleeson (Osborne) – 21 Matthew Louwrier (Jindera) – 12

Will Bunyan (Holbrook) – 12

Hunter Smith (Jindera) – 11
2016 Daniel Terlich (Henty) – 21 Michael Gleeson (Osborne) – 19 Darren Bush (Howlong) – 16
2015 Josh Firman (Lockhart) – 31 Michael Gleeson (Osborne) – 25 Luke Emmerton (RW Tigers) – 18
2014 Sam Dewar (Jindera) – 23 Matt Livingstone (Magpies) – 20 Joseph Kelly (Magpies) – 13
2013 Ewen Scholz (Holbrook) – 21 Randal Lieschke (Walla) – 20 Kade Pargeter (Howlong) – 18
2012 Josh Oster (Walla Walla) – 23 Dean McCall (Rand-Walb) – 18 Matt Gleeson (Osborne) – 16
2011 Dale McFaull (Jindera) – 23 Daniel Shaw (Holbrook) – 17 Clayton Bosman (Holbrook) – 15
2010 Matt Klemke (Culcairn) – 16 Nathan Dick (Brock-Burrum) – 13

Dustin Boers (Brock-Burrum) – 13

Ian Bock (CDHBU) – 13

Simon Montague (Holbrook)  – 12

Rhys Preston (Jindera) – 12

2009 Scott McGrath (Culcairn) – 21 Simon Montague (Holbrook) – 14

Mark Boyle (Howlong) – 14

Daniel Smith (Osborne) – 14

Scott Freeman (Jindera) – 12
2008 Michael Gleeson (Osborne) – 24 Trent Boers (Holbrook) – 19 Daniel Golan (Jindera) – 17
2007 Neil Gowland (Osborne) – 23 Peter Murphy (Henty) – 19 Scott Mitchell (Culcairn) – 17
2006 Dave Devaney (Howlong) – 22 Brad Woolner (Henty) – 17

Scott Mitchell (Culcairn) – 17

David Hansen (Howlong) – 13

Brett Pearce (Brock-Burrum) -13

Tim Webb (Walla) – 13

2005 Dave Devaney (Howlong) – 27 Josh Bradbury (Jindera) – 17 Robbie Mackinlay (Holbrook) – 13
2004 Jonathon Hoffmann (Culcairn) – 19 Brett Limbrick (Osborne) – 15

Dave Devaney (Howlong) – 15

K Winkler (Holbrook) – 14

Kevin Wardius (Walbundrie) -14

2003 Daniel Black (Holbrook) – 14

Jason Sinclair (Brocklesby) – 14

Andrew Morrison (Howlong) – 12 Shane Herhard (Lockhart) – 11
2002 Robbie Mackinaly (Holbrook) – 25 Mark Bender (Lockhart) – 23 Greg Tallent (Burrumbuttock) – 22
2001 Joel Mackie (Jindera) – 15 Hamish Paton (Holbrook) – 14

Andrew Morrison (Howlong) – 14

Darren Burkinshaw (Lockhart) – 13

Andrew Cronin (Holbrook) – 13

Adam Preston (Holbrook) – 13

2000 Dave Devaney (Jindera) – 24 Neville Lampe (Holbrook) – 23 Russekk Shemark (Henty) – 22
1999 Rhys Kelly (Lockhart) – 22 Scott Lovell (Lockhart) – 17

Kerry Boyle (Henty) – 17

Greg Bullman (Walbundrie) – 17
1998 Greg Bullman (Walbundrie) – 18 Darren Vanderventer (Walla) – 15 Simon Hyde (Lockhart) – 14
1997 Steve Scott (Henty)
1996 Andrew Morrison (Howlong) Lyle Burns (Burrumbuttock)
1995 Drasko Kristo (Burrumbuttock)
1994 Nick Bedggood (Henty)
1993 Mark Kirkpatrick (Walla)
1992 James King (Burrumbuttock)
1991 Dale Mastenbroek (East Lavington)
1990 Dale Mastenbroek (East Lavington)
1989 Gordan Edwards (Walbundrie) Dale Mastenbroek (East Lavington)
1988 John Blomley (Brocklesby)
1987 Ian Jackson (Jindera)
1986 John Heffernam Henty)
1985 Peter Hyde (Lockhart)
1984 Keith Smallwood (Osborne)

Mick Twentyman (Osborne)

1983 Keith Smallwood (Osborne)
1982 Garry Koehler (Jindera)
1981 Bob Kilo (Henty) Les Habermann (Walbundrie)
1980 Robin Briggs (Howlong)
1979 Kevin Bosse (Walla)
1978 Bernie Burke (East Lavington)
1977 Algy Arendarcikas (Jindera)
1976 Algy Arendarcikas (Jindera)